Z punktu widzenia twojego rozwoju najważniejsze jest to, w których firmach będziesz miał największe możliwości zdobywania nowych umiejętności. Innymi słowy, co będziesz tam robił. Bo to nie firma cię rozwija, ale wyzwania, które przed tobą stają, i zadania, które masz do wykonania. Zastanów się więc, w jakim miejscu pracy będziesz miał do czynienia z największą liczbą ciekawych zagadnień. I jakie środowisko najbardziej sprzyja poszerzaniu wiedzy.
Na przykład: jeżeli w przyszłości chcesz być samodzielnym czy głównym księgowym, polecamy ci prywatne biuro rachunkowe. Tutaj poznasz księgowość różnych firm, w zależności od formy prawnej i branży. A mając tego rodzaju doświadczenia, łatwiej ci będzie awansować na wyższe i samodzielne stanowisko w innej firmie.
Jeżeli jesteś na początku kariery, ukończyłeś dość ogólne studia techniczne lub humanistyczne i jesteś otwarty na różne możliwości, bez przywiązania do konkretnego zawodu, dobrym miejscem rozwoju na pierwsze 2-3 lata będzie koncern. Tutaj wdrożenie i szkolenia pracowników są realizowane z dużą starannością. Wszechobecne procedury są dla młodego pracownika wsparciem. Przyswoisz sobie wiele umiejętności, chociażby takich, jak odbieranie telefonu najpóźniej po trzech sygnałach i poprawne przedstawianie się rozmówcy. Nabierzesz pewnego profesjonalizmu w obsłudze klienta, nauczysz się sposobu podejmowania decyzji wewnątrz koncernu, współpracy w zespole, rozliczania się ze swej pracy, zadań i celów. Ale uważaj: zbyt długie pozostawanie w koncernie skutecznie oduczy cię samodzielności w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji. I właśnie wtedy, gdy w pracy zaczyna być najprzyjemniej, bo wszystkiego się już nauczyłeś, a zarobki rosną, powinieneś odejść do innej firmy. Klucz do rozwoju zawodowego jest zawsze taki sam – to próg komfortu. Gdy czujesz się zbyt komfortowo, zaczynasz tracić czujność, przestajesz się rozwijać, nie masz motywacji.
Leave a reply