Na koniec jeszcze raz przyjrzyj się krytycznie swojemu CV i zastanów: jakie uwagi może mieć osoba czytająca? Co się jej może nie spodobać? Wypisz na kartce słabe punkty w twoim życiorysie i spróbuj je obronić. Oto kilka przykładów:
– 1, Masz przerwy w życiorysie i mogą pomyśleć, że działo się coś dziwnego. Może pomyślą, że nie chciało ci się pracować? Tak, masz przerwy, bo np. byłeś gotowy podjąć nieformalne zatrudnienie, a pracodawcy, który zatrudniał cię nieformalnie, nie chcesz przez lojalność ujawniać.
– 2. W ostatniej spółce bardzo krótko byłeś dyrektorem? Albo byłeś dyrektorem, a następnie zostałeś zwolniony? Mogą pomyśleć, że się nie sprawdziłeś i jesteś kiepskim menedżerem. Możesz to wyjaśnić: „Tak, ponieważ szybko zorientowałem się, że nie jestem gotów podpisywać dokumentów niezgodnych z prawem”.
– 3. Masz tylko średnie wykształcenie i mogą pomyśleć, że po prostu intelektualnie jesteś słaby i nie potrafisz się uczyć. Tak, masz średnie wykształcenie, ponieważ zaangażowałeś się w pracę zawodową całym sobą i nie miałeś czasu {a pracodawca nie widział potrzeby), abyś podwyższał wykształcenie.
– 4. Długo nie awansowałeś w ostatniej firmie. Mogą pomyśleć, że jesteś mało ambitny i leniwy. Wytłumacz, że po prostu znałeś swoje miejsce w zespole. Poza tym nazwa stanowiska nie jest istotna. Wykonywałeś wiele samodzielnych i odpowiedzialnych zadań, przełożeni ci ufali. Jesteś gotów podjąć się takiego zadania, jakie ci zlecą.
– 5. Zwolnili cię z pracy? Mogą pomyśleć, że jesteś kiepski i coś z tobą nie tak. Tak, rozumiesz, że w tamtym czasie potrzebowali zatrudnić kogoś innego, bo to była rodzina szefa. Dobrze, że się z nimi rozstałeś, nie masz do nikogo żalu.
Leave a reply