Przeanalizuj swoje mocne strony, zarówno zawodowe, jak i osobowościowe. Dokładnie przemyśl, dlaczego twoje atuty miałyby być atrakcyjne w nowej branży i środowisku. Postaraj się znaleźć możliwie najwięcej wspólnych elementów twojego doświadczenia z ostatnich trzech lat i tych wymaganych na stanowisku, o które się ubiegasz. Istotne wskazówki do przemyślenia:
– 1. Być może twoim atutem będzie doświadczenie w rozwiązywaniu podobnych (lub takich samych) problemów jak w miejscu pracy, o które się starasz.
– 2. Może wniesiesz do firmy nowe spojrzenie i niekonwencjonalne podejście do istotnych tam zagadnień.
– 3. Może będziesz w stanie udowodnić, że mimo iż ostatnie trzy lata pracowałeś gdzie indziej, to cały czas interesowałeś się branżą, do której obecnie kandydujesz, masz dużą wiedzę na jej temat.
Jednym słowem musisz pokazać, że twoje doświadczenie z pracy w odmiennym fachu czy dziedzinie może nowemu pracodawcy jedynie wyjść na dobre. Że razem z tobą zyska świeże pomysły i nowe umiejętności, co będzie dodatkową wartością dla jego firmy.
Na koniec pamiętaj, że tak jak dzisiaj oczekujesz, aby ktoś dał ci szansę odniesienia sukcesu w nowym środowisku, również i od ciebie – gdy już dostaniesz tę pracę i będziesz o czymś decydował – inni będą oczekiwać, że dasz im szansę. Złota zasada brzmi: jeśli będziesz się przykładał do tego „piekła” uprzedzeń i stereotypów, nie dając szans wejścia do twojej firmy ludziom spoza branży, pragnącym zmienić zawód, tym trudniej będzie i tobie znaleźć pracę w innej branży w przyszłości.
Leave a reply