Jeżeli otrzymujesz odmowę albo po rozmowie kwalifikacyjnej nie dostajesz żadnej informacji (co uznajesz za odmowę), nie obwiniaj siebie – być może powodem nie było wcale twoje nieodpowiednie zachowanie na spotkaniu z rekruterem. Nierzadko zdarza się bowiem, że firmy zawieszają rekrutację, zmieniają koncepcję stanowiska albo w ogóle rezygnują z naboru. Jeżeli poświęciłeś już czas na przygotowanie CV i autoprezentację, a mimo to otrzymujesz odmowę, postaraj się wrócić do rekrutującego i ustalić, co mógłbyś w przyszłości zrobić lepiej, aby zyskać możliwość pracy w takiej firmie.
Nawet jeżeli otrzymasz informację, że nie zostałeś przyjęty, podziękuj osobom rekrutującym za poświęcony czas. Zrób to nie po to, by sprawić wrażenie człowieka kulturalnego, ale by zyskać dodatkowy pretekst do pogłębienia relacji. Zainwestowałeś przecież już tak wiele – tyle emocji i nerwów, nie mówiąc już o czasie i pracy włożonej w przygotowania, być może nawet musiałeś pojechać do innego miasta. Nie warto tego tracić! Co nie wydarzyło się dziś, może stać się jutro. Spróbuj porozmawiać z decydentami trochę dłużej o tej sytuacji i nawiązać z nimi relacje. Być może zechcą zatrudnić cię w innym charakterze, na innym stanowisku. Na początek jednak lepiej nie zdradzaj swoich intencji. Tę rozmowę możesz poprowadzić na przykład według następującego schematu:
– 1. Dziękujesz za poświęcony czas przy rekrutacji.
– 2. Twierdzisz, że jesteś pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu osób rekrutujących.
– 3. Próbujesz zainicjować rozmowę na tematy, w których rekruterzy są ekspertami. Zapytaj np,: „Co mogę zrobić lepiej w mojej autoprezentacji, aby dostać pracę w takiej lub podobnej firmie jak wasza?”
– 4. Prosisz o rekomendację: „Czy może mnie pan polecić jakiejś firmie, do której pana zdaniem dobrze pasuję?”.
Leave a reply