Podana niżej instrukcja została sprawdzona przez setki kursantów Ewy. W jej obecności osoby poszukujące pracy dzwoniły do pracodawców na numery telefonów podane przy ogłoszeniach lub znalezione w internecie (gdy pracodawcy podają tylko adres e-mailowy). Metoda działa w osiemdziesięciu procentach, przy założeniu, że naszym celem jest: a/ ustalenie, czy w ogóle warto w tej firmie starać się o pracę b/ umówienie się na spotkanie poza kolejnością cl zwrócenie uwagi na wysłane przez nas CV.
– 1. Wypisz – z gazety i internetu – adresy i numery kontaktowe firm, do których będziesz dzwonić przygotuj zeszyt na zbierane informacje.
– 2. Na osobnej kartce zapisz sobie schemat rozmowy z pracodawcą i pytania, które postawisz. Tę kartkę musisz mieć zawsze przed sobą. W zeszycie przy nazwie i telefonie firmy będziesz notował odpowiedzi na swoje pytania.
– 3. Schemat rozmowy z pracodawcą:
TY: Dzień dobry. Dzwonię w sprawie ogłoszenia o pracę. Czy mogę rozmawiać z osobą, która zajmuje się rekrutacją?
To ważne, abyś rozmawiał z właściwą osobą, a nie np. z pracownikiem, który w ukryciu sabotuje rekrutację, bo się obawia o swoje stanowisko. Jeżeli w tej chwili nie ma osoby, która zajmuje się rekrutacją, zapytaj:
TY: A kiedy mogę zadzwonić / zastać tę osobę? Jak się ten pan albo pani nazywa? A czy mogę prosić o telefon komórkowy do tej osoby?
Zanotuj koniecznie wszystkie te informacje, których zechcą ci udzielić i wykorzystaj je później. Gdy dodzwonisz się do właściwej osoby:
TY: Dzień dobry. Nazywam się Jan Kowalski. Dzwonię w sprawie oferty pracy na stanowisko… Czy ta oferta jest jeszcze aktualna?
Powitanie i przedstawienie się są istotne, aby osoba po drugiej stronie telefonu przyzwyczaiła się do twojego głosu. Mów wyraźnie i trochę wolniej niż zwykle. Stres przyspieszy ci mowę, a chodzi o to, aby rozmówca poczuł się w rozmowie z tobą komfortowo.
Osoba odpowie, czy oferta jest aktualna. Jeśli tak, teraz czas na twoje pytania. Dowiedz się, jakie są oczekiwania pracodawcy i w jaki sposób zatrudnia on pracowników. A oto kitka pytań, które naszym zdaniem powinieneś zadać:
Na czym będzie polegała praca osoby, którą chcecie zatrudnić? Jak szybko pragniecie zatrudnić tę osobę? Jaką formę zatrudnienia przewidujecie? Umowę o pracę czy inną formę?
Gdzie dokładnie znajduje się firma? Pytam ze względu na dojazd. Czy w tej chwili przez telefon może pan powiedzieć, jakie przewidujecie wynagrodzenie na tym stanowisku? To jest netto czy brutto? Oraz na koniec:
Na co szczególnie będzie pan zwracał uwagę przy wyborze odpowiedniej osoby? Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci tak skonstruować swoje CV, by znalazły się w nim wszystkie informacje, które dla tego pracodawcy są najistotniejsze. W ten sposób dasz pracodawcy do zrozumienia, że jesteś właśnie tą osobą, której szuka.
Leave a reply