Zauważyliśmy, że wiele osób traktuje rozmowę kwalifikacyjną jak terapię albo ploteczki z przyjaciółką. To błąd. Nawet jeśli w pokoju siedzą uśmiechnięte i serdeczne osoby, żartujące i wprowadzające luźną atmosferę, nie myl tej sytuacji z towarzyskim spotkaniem czy rozmową z psychoterapeutą. Ta swobodna, miła atmosfera świadczy jedynie o tym, że to rekruterzy doskonale się czują. Częstują cię kawą czy herbatą, dają spróbować własnoręcznie upieczonej szarlotki (z doświadczenia Pawła). Takich rozmów przeprowadzili setki lub tysiące, więc prowadzą je z wdziękiem i na luzie. Ich pewność siebie, dobry humor ma też funkcję dodatkową. Ma zmylić twoją czujność. I sprawić, że przedstawisz się takim, jakim jesteś na co dzień. Zapomnisz o przygotowanej autoprezentacji. Twoje wyuczone odpowiedzi nie będą pasowały do pytań zadanych w formie żartu. I wtedy właśnie przedstawisz się w sposób szczery. Oni w ten sposób uzyskają informacje o tobie – dużo wiarygodniejsze niż myślisz. Pamiętaj więc: szczerość tak, ale kontrolowana!
Przeczytaj jeszcze raz rozdział o rozmowie kwalifikacyjnej. Podkreśl przykłady zdań, które szczególnie przypadły ci do gustu. Możesz je wypowiadać w różnych sytuacjach i kontekstach, dostosowując je do kontaktów z żywymi ludźmi. Spróbuj to przećwiczyć. Ale najpierw zapisz na kartce zdania, które do ciebie najbardziej pasują, które mógłbyś wypowiadać bez dyskomfortu np. do swojej mamy, żony czy męża. Przećwicz je przed lustrem. Mów z różną intonacją:
– a/ w sposób żartobliwy
– b/ w sposób zagniewany
– c/ w sposób błagalny.
Temat autoprezentacji
Na temat autoprezentacji napisano wiele książek. Kluczowe w tej kwestii są: wygląd, dobór słów, intonacja, mowa ciała. Właściwa autoprezentacja jest kluczem do rozwiania psychologicznej mgły, która uniemożliwia komunikację. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej celem twojej autoprezentacji powinno być zawsze stworzenie wrażenia osoby wiarygodnej, spójnej wewnętrznie, pasującej do miejsca, w którym ubiegasz się o angaż. Autoprezentację powinieneś ćwiczyć codziennie, bo aby była wiarygodna, musi odzwierciedlać to, kim jesteś lub kim się stajesz. Pomyśl więc, jaki jest twój cel i zacznij się odpowiednio prezentować. Jest przecież oczywiste, że styl życia komunikowany np. ubraniem, gadżetami, mową ciała i sposobem wysławiania się jest różny w zależności od tego, z jaką grupą społeczną czy zawodową mamy do czynienia. Stąd inna autoprezentacja odniesie sukces, gdy będziesz starać się o pracę w showbiznesie, a inna, gdy będziesz chciał zatrudnić się w banku. Podczas autoprezentacji pamiętaj:
– 1. Zaprezentuj się w sposób wiarygodny.
Wygłaszaj autoprezentację przekonująco – musisz wierzyć w to, co mówisz! Przećwicz odpowiedzi przed lustrem, zwracając uwagę na intonację. Przygotuj przykłady ze swojego życia potwierdzające fakty. Czy już w szkole ktoś zauważył twoje mocne strony? Jak długo interesujesz się zagadnieniem, w którym uważasz siebie za eksperta?
– 2. Zyskaj zaufanie pracodawcy,
Zaufanie jest podstawą jakiejkolwiek współpracy, a co dopiero w sytuacji, gdy pracodawca ma zatrudnić pracownika. Jeżeli zaprezentujesz się jako osoba godna zaufania, to spora część zadania za tobą.
– 3. Satysfakcja to trzecie słowo klucz.
Temat autoprezentacji – kontynuacja
Zaprezentuj się jako osoba, która odczuwa satysfakcję i po prostu lubi wykonywać pracę, o którą się ubiega. Być może zabrzmi to banalnie, ale stwierdzenie: „Mam doświadczenie i lubię to robić” plus kilka zdań potwierdzających wiarygodność tej wypowiedzi może przekonać osobę rekrutującą, że jesteś przygotowany do tej pracy i masz motywację. Pamiętaj, że ocenie podlega także to, czy pasujesz do zespołu. Uśmiechnij się więc do osoby rekrutującej, bo ludzie uśmiechnięci i sympatyczni raczej do zespołu pasują. W ten sposób niejeden kandydat zdobył pracę. bardzo przekonująca argumentacją
Ustami innych mów o swoich atutach. Ludzie chwalą mnie za… Dostawałem dobre oceny i wyróżnienia za… Przyznawano mi premię za… Ostatnio zaproponowano mi… Planowano dla mnie…
Uwaga: tak nie zdobędziesz etatu! Oto prawdziwa wypowiedź osoby, która odpowiadała na pytanie: „Czego oczekuje pani od nowego miejsca pracy?”. Dodajmy, że była to osoba młoda, dopiero wchodząca w życie zawodowe.
„Chciałabym przede wszystkim uczestniczyć w szkoleniach czy kursach, bo chcę podnieść swoje kwalifikacje i pozyskać nowe doświadczenie. Zależy mi też na wszystkich świadczeniach i stabilizacji, a więc w grę wchodzi tylko umowa o pracę. Nie ukrywam, że kwestia wynagrodzenia też się liczy, bo pieniądze powinny być odpowiednie do wykonywanej pracy oraz do włożonego w nią wysiłku i zaangażowania. Ważne są dla mnie warunki estetyczne miejsca pracy, poza tym dobre powinny być nie tylko warunki techniczno-organizacyjne, ale także socjalne. Oczywistym dla mnie jest, i nie wyobrażam sobie inaczej, abym w nowym miejscu pracy nie mogła w pełni korzystać z prawa do pełnego wypoczynku. leżeli byłaby to praca fizyczna, chciałabym dostawać odzież i obuwie robocze. 1 rzecz jasna, pracodawca powinien przestrzegać zasad bhp i przepisów kodeksu pracy”.
Leave a reply