Niektórzy kandydaci mają dłuższą przerwę w swoim zawodowym życiorysie. Czasem powodem była choroba, innym razem chęć realizowania hobby, budowa własnego domu, wyjazd za granicę albo też urodzenie dziecka. Mógł to być także okres, kiedy kandydat nie szukał etatu wystarczająco intensywnie. W tej sytuacji poważnie zastanów się nad powrotem do poprzedniego miejsca pracy. Szansa na ponowne zatrudnienie może być większa, gdy rozstałeś się w zgodzie, w firmie dobrze cię znają i nie żywią do ciebie urazy. Również ty znasz zakład i pracę. Pamiętaj, że dla pracodawcy koszty i ryzyko ponownego zatrudnienia byłego pracownika są dużo niższe niż rekrutacja i wdrożenie nowego. Zatem spróbuj – czasami bowiem najlepsze są rozwiązania najprostsze.
Narodziny dziecka przewróciły twoje życie do góry nogami. Zmienił się nie tylko rytm życia, lecz i postrzeganie twojej osoby na rynku pracy.
Znów te stereotypy… Gdy urlop macierzyński dobiega końca, zastanawiasz się, co robić? Teraz jesteś młodą matką albo mtodym ojcem, który szuka zatrudnienia. Jak przygotować powrót do pracy?
Pracodawca, gdy tworzy miejsce pracy, oczekuje efektywności. Jeżeli sytuacja rynkowa nie zmusza go do uwzględnienia twojej sytuacji życiowej, na pewno tego nie zrobi. Sam wiesz, że będzie od ciebie wymagał takiej samej wydajności, jak od innych pracowników, a każde skorzystanie z przysługujących ci praw może zostać odebrane negatywnie. Ale nie obawiaj się. Przede wszystkim spróbuj się porozumieć z pracodawcą, a dopiero gdy okaże się to niemożliwe, sięgaj po twarde argumenty prawne.
Leave a reply