Kawa czy herbata? – rozwinięcie

– Rekruter: „Proszę opowiedzieć coś o sobie”.

– Ty: „Mam udane i bogate życie. Czego konkretnie oczekujecie od kandydata na to stanowisko? Pragnę wypowiedzieć się o tych sprawach, które państwa interesują najbardziej”.

Siuchaj uważnie tego, co potencjalny pracodawca ma ci do powiedzenia. Możesz dopytać o jakieś szczegóły. W ten sposób okazujesz, że jesteś zainteresowany. Na koniec twoją najlepszą odpowiedzią będzie

– Ty: „Czy jeśli dobrze zrozumiałem ” – tutaj krótko powtarzasz istotę tego, co powiedział potencjalny pracodawca. A następnie utwierdzasz się: „Czy tak?”

Później: „W takim razie ja jestem właśnie taką osobą, której szukacie”, i dalej milczysz, z uśmiechem i wyrazem zwycięstwa na twarzy, obserwując drugą stronę.

Jeżeli zaś znacznie odbiegasz od profilu poszukiwanej osoby (ale to nie powinno się zdarzyć, bo przecież zrobiono selekcję CV), możesz powiedzieć: „Tak, spełniam większość państwa oczekiwań co do idealnego kandydata”.

Możesz również nauczyć się używać w rozmowie argumentów, które zostały podane w rozdziale dziesiątym, w części Gdy zmieniasz branżę albo zawód (s. 152),

Zadawaj również merytoryczne pytania potencjalnemu pracodawcy. Zapytaj osobę rekrutującą:

„Jak pan sądzi, czy zbliżam się swoimi kompetencjami do obrazu osoby, której pan szuka?”. Pytaj również rozmówcę, czy widziałby możliwość zatrudnienia osoby z takimi umiejętnościami jak twoje na razie nie pytaj jednak o finansowe warunki zatrudnienia, bo może być na to za wcześnie. Naczelna zasada jest taka:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>