Pracodawca i wakat

Idealna odpowiedź na pytanie: „Czego oczekuje pani od przyszłego miejsca pracy?” to:

„W tej chwili moje oczekiwania nie są najważniejsze. O tym porozmawiamy później. Teraz najważniejsze jest, czy ja spełniam oczekiwania firmy i czy będę pasować do waszego zespołu”.

Kandydacie, jeszcze będziesz miał szansę powiedzieć o swoich oczekiwaniach. Wiele rzeczy wyjaśni się podczas dalszej rozmowy, jeszcze będziesz mieć czas, aby się wycofać, jeżeli oferta pracodawcy nie będzie ci odpowiadać. Ale na tym etapie zaprezentuj się jako osoba godna zaufania, zaangażowana i empatycznie podchodząca do potrzeb pracodawcy.

Gdy chcesz pozyskać etat, myślisz taki mi kategoriami: Pracodawca, gdy chce zapełnić wakat, myśli takimi kategoriami:

– Pracodawca i wakat na stanowisku pracy:

– 1. cele i zadania

– 2. kompetencje kandydata, jego dopasowanie do zespołu

– 3. oferta zatrudnienia:

– rodzaj umowy

– budżet przeznaczony na pensję

– świadczenia socjalne

Rozmowa o pracę jest rozmową handlową. Wspomniana wcześniej kandydatka powinna wykazać się sprytem i inteligencją. W początkowej fazie rozmowy powinna się najpierw dowiedzieć, kogo pracodawca szuka, a potem zaprezentować swoje atuty. Dopiero na końcu mogła zakomunikować swoje oczekiwania, ale byłoby dużo lepiej, aby to pracodawca sam zaproponował warunki zatrudnienia. Wyjawiając na początku rozmowy swoje oczekiwania, z pewnością zniechęciła pracodawcę, bo jeszcze nie znała stanowiska, celów, oczekiwań, a już zaprezentowała swoją cenę. Dodajmy: cenę, która obejmowała standardowe wymagania wynikające z kodeksu pracy, co mogło sugerować, że może mieć wątpliwości, czy pracodawca w ogóle je realizuje. Z taką postawą ostentacyjnego braku zaufania do pracodawcy nie miała szans na przejście do dalszego etapu rekrutacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>