Przede wszystkim działaj zgodnie z planem

Jeżeli pragniesz szybciej znaleźć pracę i równocześnie rozwinąć się trochę, proponujemy ci, Drogi Kandydacie, następujący plan działania:

– 1. Pożycz albo kup poradnik dla początkujących handlowców o tym, jak sprzedawać,

– 2. Przeczytaj, pomyśl i zacznij działać. Najpierw nawiąż kontakty – to ty wyjdź do klienta i… zdobądź w ten sposób przyszłego pracodawcę. Czekanie, aż ktoś zadzwoni w odpowiedzi na twoje zgłoszenie aplikacyjne, to próżna nadzieja. Ubiegnij pracodawcę i pozyskaj pracę, zanim jeszcze da ogłoszenie w mediach. Tak właśnie działają handlowcy. W ten sposób rozwiniesz się w kierunku sprzedaży własnych usług. Zawsze się to w życiu przyda: sprzedaż własnej pracy jest ważną umiejętnością życiową.

– 3. W dalszym ciągu wysyłaj swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenia, ale na tym nie poprzestawaj. Raczej uważaj to za obowiązek, aby nie popełnić grzechu zaniechania.

– 4. Zastanów się, gdzie chcesz pracować: duża firma, mała firma, branża. Wypisz pięćdziesięciu potencjalnych klientów/pracodawców (tabelka w Excelu), numery telefonów (po jakimś czasie dopisz następnych pięćdziesięciu).

– 5. Dzwoń. Dodzwoń się do prezesa lub dyrektora – on z reguły jest osobą decyzyjną – i rozmawiaj. A przede wszystkim zadawaj pytania. Na początek choćby trzy, np. czy przewiduje zatrudnienie nowego pracownika? jakiej osoby będzie poszukiwał, kiedy będzie zatrudniał nowych pracowników? Do kogo i kiedy można przesłać swoje CV?

– 6. Naucz się kilku wersji prezentacji własnej osoby, podkreślając swoje mocne strony. Tzn. jeżeli potrzebna jest osoba do marketingu, mówisz: „Naprawdę?! To właśnie ja jestem tą osobą!”. Jeżeli do sprzedaży – też właśnie ty jesteś tą osobą. To wszystko wyczytasz w książce o sprzedawaniu.

– 7. Doprowadź do tego, aby zaproszono cię na spotkanie poza konkursem – wyprzedź konkurencję.

– 8. Do rozmowy kwalifikacyjnej przygotuj się jak do rozmowy handlowej, sprzedajesz swoje doświadczenie, pracę, zaangażowanie, poświęcony czas, posługujesz się referencjami.

– 9. Podobnie negocjujesz formę zatrudnienia i wynagrodzenie.

Szukaj pracy przez znajomych

Wszyscy – zarówno pracownicy, jak i pracodawcy – potwierdzają zgodnie: szukać pracy przez znajomych jest najlepiej, bo najszybciej, najbezpieczniej i najtaniej. Znajomy rekomenduje kandydata, bierze więc na siebie część odpowiedzialności za jego umiejętności, przydatność i lojalność. Zatrudniający nie musi obawiać się ryzyka, bo wie, że ktoś już obdarzył starającego się o pracę zaufaniem. Oszczędza też na kosztach poszukiwań – nie wynajmuje agencji, nie daje ogłoszeń do prasy, nie traci czasu na analizę ofert i rozmowy kwalifikacyjne. Jednym słowem: to metoda najbardziej skuteczna, Z tego też względu warto pielęgnować kontakty, by w przyszłości mieć możliwość skorzystania z rekomendacji znajomych. Umiejętność utrzymywania i rozszerzania kontaktów cenią także pracodawcy, co więcej, wymagają jej od swoich pracowników, o czym możesz się przekonać, czytając ogłoszenia z ofertami pracy. Dlatego namawiamy, byś stale ćwiczył i rozwijał tę umiejętność. I nieważne – szukasz pracy, chcesz ją zmienić, czy też na razie nie planujesz zmian – ćwiczeń nigdy za dużo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>