„Smali talk”, czyli przyjemna pogawędka o niczym

Celem takiej niezobowiązującej rozmowy jest, aby twój rozmówca zaczął cię kojarzyć jako sympatyczną osobę, z którą chętnie się przebywa. To bardzo ważne szczególnie teraz, gdy jesteś w tarapatach. Mimo swoich problemów pozwól ludziom kojarzyć się pozytywnie i przyjemnie. Unikaj więc opowiadania o kłopotach, nie proś o pomoc, nie użalaj się. Ale nie wysłuchuj też problemów innych, abyś nie byt kojarzony jako ten „smutas” od problemów, choć ty przecież tylko słuchałeś. Pamiętaj, że masz być postrzegany jako sympatyczna, ciepła osoba, która teraz szuka pracy lub chce ją zmienić. Gdy będziesz wysyła! innym pozytywne sygnały, istnieje szansa, że cię zapamiętają i zechcą pomóc, jeśli tylko będą mogli.

Typowy „smali talk” to pogawędka na tematy bezpieczne i przyjemne, jak pogoda, hobby i sukcesy rodzinne. Pamiętaj: chwal innych, o sobie mów mało, nie bądź wścibski. 1 zawsze, ale to zawsze unikaj tematów politycznych i religijnych. Ta rozmowa ma na celu jedynie stworzenie wokół ciebie pozytywnej i sympatycznej atmosfery.

Przykładowa rozmowa Ani z Jackiem z elementami, które zawsze powinny się znaleźć w takiej konwersacji:

– Ania: Witaj Jacku, co u ciebie dobrego?

– Ania próbuje od razu pozytywnie zacząć rozmowę.

– Jacek: A, stara bieda. Nic ciekawego. Jak zwykle dużo pracy i mało pieniędzy. Jacek zgodnie z polskim zwyczajem zaczyna narzekać.

– Ania: Tydzień temu widziałam z daleka twoją żonę. Co ty robisz, że ona tak świetnie wygląda? Gratuluję!

– Ania puściła mimo uszu „starą biedę”, zaczyna pozytywnie żartować i dowartościowywać Jacka.

– Jacek: A, staramy się, staramy…

– Ania: Właśnie szukam pracy. Słyszałeś może, czy gdzieś potrzebują takiej osoby jak ja?

Ważny element rozmowy. Twój znajomy musi wiedzieć, że szukasz pracy. Przecież nie będzie mógł ci pomóc, gdy nie będzie wiedział, że jesteś w potrzebie.

– Jacek: Popytam u siebie w firmie.

W zasadzie to obojętne, co Jacek odpowie. Najważniejsze, że rozmowa z Anią była dla niego emocjonalnie pozytywna i usłyszał, że Ania właśnie szuka pracy.

– Ania: O, to będzie bardzo miłe z twojej strony. Pozdrów żonę! Do usłyszenia! Zadzwonię za tydzień!

Pożegnaj się, dając do zrozumienia, że wrócisz do tematu. Najważniejsze, że Jacek zobowiązał się popytać w firmie.

Tego typu „smali talk” możesz prowadzić przez telefon albo osobiście. Rozmawiaj w ten sposób z ludźmi, którzy mogą cię wesprzeć, bo sami obracają się w środowisku, w którym praca jest, Nie obarczaj ich jednak swoimi problemami. Nie próbuj budzić litości, wywoływać współczucia. To dla ludzi zbyt przykre i dlatego wręcz odstręcza – mogą potem celowo unikać kontaktu z tobą. Pozostawiaj zawsze dobre wrażenie. Niech cię kojarzą z sympatyczną osobą – taką, z którą każdy z nas chciałby w przyszłości pracować. Może oni też zechcą…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>