Zasada pierwsza – rozeznanie przed powrotem

Jeśli możesz, dostosuj czas powrotu z urlopu do potrzeb kadrowych dotychczasowego pracodawcy: odwiedź go przed powrotem do pracy. Porozmawiaj z szefem i współpracownikami. Dowiedz się, co się w firmie dzieje i jakie są twoje szanse na podjęcie pracy. A jeśli będą chcieli cię zwolnić, już pierwszego dnia po powrocie zgłoś chęć wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, a następnie urlopu wychowawczego. Zanim to zrobisz, porozmawiaj jednak ze znajomymi w firmie. A jeżeli twojego ostatniego stanowiska pracy już nie ma, dowiedz się, czy w innych działach będą potrzebni pracownicy. Wspomnij o tym, że dzieckiem będzie zajmować się np. babcia. Niech z twoich opowieści znajomi w pracy wyciągną wniosek, że dobrze zorganizowałaś swoje życie rodzinne. Pamiętaj, że dobra opinia w twoim obecnym miejscu pracy daje ci przewagę nad kandydatami z zewnątrz. Ludzie w twojej firmie znają cię, wiedzą, na co cię stać. Pamiętaj: łatwiej jest zatrzymać stanowisko u dotychczasowego pracodawcy niż szukać nowego.

Zanim wrócisz do pracy, przedyskutuj ze swoim partnerem, jak zorganizujecie życie rodzinne. Być może zdążył się już przyzwyczaić, że jesteś w domu z dzieckiem i dlatego nic nie potrafi zrobić. Naucz go pewnych rzeczy. Nie dopuść, aby twoja rodzina za bardzo przyzwyczaiła się, że ty jesteś tą najbardziej zaangażowaną osobą. Dotyczy to twojego partnera, rodziców i… dziecka. Nie pozwól, aby przygniatało cię poczucie winy. Nie tylko ty jedna jesteś odpowiedzialna za dziecko.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>