Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, nie musisz rozpoczynać kolejnych studiów czy kursu doszkalającego. Często bardziej przydatne niż poszerzanie wiedzy okazuje się rozwijanie konkretnych umiejętności. A pożądanymi umiejętnościami będą zawsze w gospodarce rynkowej umiejętności sprzedaży, prezentacji, komunikowania się, nawiązywania i podtrzymywania relacji, a także zarządzania finansami osobistymi. Przy czym okazją ku temu nie musi być wyłącznie praca zawodowa. Takie umiejętności rozwiniesz również, odbywając wolontariat, a nawet pracując na rzecz własnej rodziny (przy opiece nad osobą starszą, prowadzeniu gospodarstwa domowego, urządzaniu imprez rodzinnych). W dalszych rozdziałach książki dowiesz się, jak ważne jest, w jakiego rodzaju firmach pracowałeś i jak przez pryzmat twoich poprzednich pracodawców będą oceniane twoje umiejętności i… postawa w życiu i pracy.
Jednym z zajęć, które dają Ewie ogromną satysfakcję, jest praca trenera i nauczyciela. Na zajęciach ze specjalizacji „Doradztwo personalne” zadała studentom ekonomii pracę zaliczeniową, polegającą na tym, aby w jednym, maksymalnie w dwóch zdaniach odpowiedzieć na pytanie, czego oczekują od przyszłego miejsca pracy. Ty też spróbuj na nie odpowiedzieć, unikając dwóch częstych błędów:
– wymieniania listy swoich marzeń – miłe to, ale pracodawcy nie są od tego, aby spełniać marzenia pracowników
– deklarowania niesamowitych wręcz umiejętności – może to i robi wrażenie, ale nie wiesz przecież, jakie są oczekiwania pracodawcy na tym konkretnym stanowisku i w konkretnym zespole. Ponadto może to też wzbudzić nieufność pracodawcy i podejrzenie, czy czasem nie podrasowałeś swojego życiorysu.
Leave a reply