Pytania pracodawcy o twoje oczekiwania wobec firmy mogą brzmieć tak: „Czego oczekuje pan od nas, gdy zostanie już zatrudniony?”
„Jak pan wyobraża sobie karierę w naszej firmie?”. „Jakie są pańskie plany związane z rozwojem zawodowym?” (czyli ogólniej). „Co zamierza pan w swoim życiu jeszcze osiągnąć?”
„W jaki sposób pracuje się panu najlepiej?” (czyli czego oczekiwałbyś od pracy). Potencjalny pracodawca w ten sposób bada twoją motywację, ocenia inteligencję, sprawdza, czy pasujesz sposobem myślenia i osobowością do jego firmy i ludzi, którzy w niej pracują. Jeśli nie masz żadnych informacji na ten temat, będzie ci dosyć trudno zaprezentować się tak, by sprostać oczekiwaniom. W tej sytuacji najlepiej przedstaw się tak, by pracodawca nabrał przekonania, że jesteś osobą godną zaufania (bo inni cię chwalą i tobie zaufali), pracowitą, skoncentrowaną na zadaniach i celach, przyjazną, sympatyczną, lojalną. Jeżeli masz już doświadczenie zawodowe, możesz powiedzieć coś takiego:
„Jeżeli zostanę zatrudniony w waszej firmie, zależy mi, aby podtrzymać opinię człowieka profesjonalnego i odpowiedzialnego. Państwo jeszcze mnie nie znają, ale w każdym miejscu, w którym pracowałem, byłem ceniony zarówno przez kolegów i koleżanki, jak i szefów. Chcę, aby również państwo mogli bardzo szybko przekonać się, że wybierając mnie na to stanowisko, dokonaliście dobrego wyboru. Czy oczekujecie państwo od idealnego kandydata jakichś szczególnych umiejętności?”.
Leave a reply