A oto przykład wiarygodnej wypowiedzi skonstruowanej zgodnie z podanymi zasadami. Wypowiedź ma przekonać, że kandydat sprawnie osiąga wytyczone cele:
„Szczególnym wyzwaniem w ostatniej pracy był bardzo ambitny do realizacji budżet. Tb był czas, kiedy spotka oszczędzała, a ja nie miałem wpływu na budżet. Po prostu taki przyszedł z centrali. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest cięcie kosztów personalnych przy jednoczesnym utrzymaniu założonej sprzedaży w regionie. Budżet nie był łatwy do zrealizowania, ale inaczej podzieliłem klientów i dzięki temu mogłem zlikwidować dwa etaty. Pozostałym pracownikom powiedziałem, że nie mamy innego wyjścia, jak wykonać zadanie, że musimy się sprężyć, dlatego urlopy będą przydzielane proporcjonalnie do wyrabianego planu. Poza tym wywiesiłem oficjalną tabelę realizacji budżetu. Ostatecznie budżet został zrealizowany, cele sprzedażowe również, wszystko dzięki wysiłkowi całego zespołu”.
Zawsze popieraj swoje wypowiedzi konkretami. Podawaj możliwie dużo liczb, faktów, opinii innych osób. Zamiast powiedzieć: „jestem dobrym organizatorem i potrafię motywować zespół, nawet gdy mam okrojony budżet”, powiedz lepiej: „Mój szef wiedział, że sobie poradzę z okrojonym budżetem, bo widział, że pracownicy chętnie pracują pod moim nadzorem. Dlatego też kierownictwo powierzyło mi to nowe i trudne zadanie organizacyjne. Oni wiedzieli, że sobie poradzę, a ja zrobiłem wszystko, aby ich nie zawieść”.
Leave a reply