Bądź czujny do końca

Kiedy starasz się o pracę, zachowaj czujność aż do ostatniej rozmowy, ostatnich pytań. Często jedna błędna odpowiedź może cię pogrążyć. Taka historia przydarzyła się Pawłowi. Stawką było bardzo atrakcyjne stanowisko w dużym koncernie.

Paweł odbył z sukcesem dwie rozmowy z bezpośrednią szefową, przeszedł celująco wszystkie testy. Już właściwie byt zatrudn iony, ale pozostała jeszcze jedna rozmowa z szefową HR. Sama rozmowa była przesympatyczna, a pani dyrektor częstowała nawet ciastem domowego wypieku. Po półtorej godzinie szczerze przyznała, że ma jeszcze wątpliwości „w kwestii motywacji”. Po dwóch dniach powiedziano Pawłowi, że wybrano kogoś innego. Z późniejszej rekonstrukcji zdarzeń wynikało, że o porażce zadecydowała odpowiedź na pytanie: ..Czy pani X (przyszła szefowa) może być dla pana wzorem do naśladowania?”. Ponieważ było to kolejne pytanie, rozmowa trwała ponad godzinę i toczyła się w miłej atmosferze, Paweł stracił czujność i odpowiedział szczerze w sposób następujący: „Pani X jest wybitnym fachowcem w swej dziedzinie, podziwiam ją za dotychczasowe osiągnięcia w branży, która należy naprawdę do bardzo trudnych, Ale mówiąc szczerze, w moim życiu nie mam wzorów do naśladowania, nie chcę być jak ktoś inny”. I to był koniec. W połączeniu z analizą życiorysu oraz wynikami testów (okazało się, że zdał je… za dobrze, najlepiej z kandydatów od lat!), pani z HR doszła do wniosku, że Paweł będzie „cichym recenzentem” działań pani X, przysporzy jej tylko niepotrzebnych stresów swoimi pomysłami, a w dogodnym

Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie momencie będzie próbował zając jej stanowisko. Nie przekonały ją odpowiedzi na wcześniejsze pytania ani fakt, że kandydat, nawet gdyby chciał „wygryźć” szefową, to – z braku kierunkowego wykształcenia nu mógłby tego zrobić.

To także kolejny dowód na to, że do pracy, szczególnie w dużych korporacjach, nie dobiera się najlepiej kwalifikowanych, ale tych, którzy najlepiej pasują rekrutującym. Dlatego trzeba się trochę schylić i wyjść naprzeciw oczekiwaniom. „Czy pani X jest dla pana wzorem do naśladowania?” Prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć: „Oczywiście. Jestem pełen podziwu dla talentu i determinacji, z jaką pracuje od wielu lat na tak odpowiedzialnym stanowisku w tak trudnej branży…”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>