Gdy zmieniasz branżę albo zawód część 2

Dowiedz się jak najwięcej o nowej branży lub zawodzie. Często zdarza się, że osoby, które nigdy nie wykonywały zawodu handlowca, postanawiają spróbować swoich sit, gdyż najwięcej publikowanych ofert pracy dotyczy właśnie tego zawodu. Ewa zawsze wtedy pyta:

Jak pan sobie wyobraża pracę przedstawiciela handlowego? Na czym według pana polega praca handlowca? Czy ma pan kolegów albo koleżanki, które pracują w tym zawodzie? Co sobie chwalą, a na co narzekają?

Dlaczego chce pan wykonywać pracę handlowca? Wielu kandydatom wydaje się, że ogólna wiedza o zawodzie przedstawiciela handlowego wystarczy. Ewa wielokrotnie słyszała odpowiedź: „Lubię kontakt z ludźmi i chcę spróbować”, „Lubię nawiązywać nowe kontakty, a poza tym lubię jeździć samochodem i podróże służbowe nie stanowią problemu”, a nawet dwa razy „Chcę być przedstawicielem handlowym, bo podoba mi się to, co przedstawiciele noszą przy uchu”. Taka wiedza jest bardzo powierzchowna i w przekonaniu każdego rekrutera niewystarczająca, aby zaryzykować wstępne koszty zatrudnienia i wdrożenia osoby „zielonej”. Jeżeli kandydat nie ma prawdziwego wyobrażenia o wykonywanym zawodzie, a zwłaszcza o wyzwaniach, czekających go trudnościach oraz motywacji odpowiedniej dla handlowca (czyli silnego dążenia do zarabiania), wtedy zostaje odrzucony.

Najskuteczniejszą metodą, aby poznać nowy zawód lub branżę jest szczera rozmowa z osobą, która w tej branży lub zawodzie pracuje. Zapytaj, co jej zdaniem trzeba wiedzieć lub umieć, aby odnieść sukces. Dzięki szczerej rozmowie z kimś takim (insiderem) uzyskasz wiele cennych informacji i w rezultacie będziesz sprawiał wrażenie osoby dobrze poinformowanej, która wie, jak się na nowym terenie poruszać. A w czasie rekrutacji zaprezentujesz się rekruterowi jako osoba, której nie trzeba już tak bardzo wdrażać. Jeżeli nie masz możliwości porozmawiania z kimś takim, pozostaje ci konwencjonalna ścieżka wyszukania informacji o branży lub zawodzie w internecie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>