Hobby

Będzie sygnałem o twoich prawdziwych zamiłowaniach i zdradzi wiele z twojej osobowości. Nie zapomnij o klauzuli, bo z formalnego punktu widzenia bez klauzuli pracodawca nie może rozpatrywać twojego CV:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawq z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami)

Dlaczego rekrutującego interesuje twoje hobby? Im więcej kreatywności będzie wymagało przyszłe stanowisko, tym większe oczekiwania co do twojego zaangażowania… w hobby poza pracą i nauką. Dlaczego? Hobby, które angażuje emocje i wiedzę, rozwija twoją osobowość, to sposób na wyrażanie siebie. Im bardziej inteligentny i twórczy kandydat – tym szersze ma zainteresowania, tym lepiej potrafi zorganizować pieniądze i czas na realizację swojego hobby. Bo przecież „nie samym chlebem człowiek żyje”. Nie dziw się więc, że z twojego hobby rekrutujący próbują odczytać twoje prawdziwe zamiłowania i osobowość. Uprawiasz sporty ekstremalne? To znaczy, że jesteś człowiekiem skłonnym do ryzyka i szukasz mocnych wrażeń. Namiętnie czytasz książki? To może znaczyć, że szukasz wyciszenia i izolacji w innym świecie. Musisz wiedzieć, że do im wyższych stanowisk aspirujesz, im bardziej przyczyniają się one do wytworzenia dodatkowego produktu w firmie, tym większą uwagę zwraca się na twoje prawdziwe hobby i to, jak dalece faktycznie je realizujesz. Hobby to przecież sposób na odreagowanie stresów. Nie masz hobby, a aplikujesz na odpowiedzialne i stresujące stanowisko – istnieje duże niebezpieczeństwo, że ukojenia będziesz szukać w alkoholu, narkotykach, płatnym seksie. Chcesz zdobywać klientów i budować z nimi relacje? Jak to zrobisz, gdy nie masz hobby? O czym będziesz z klientami rozmawiał? Piszesz w CV w miejscu hobby, że interesujesz się muzyką, a gdy rekruter pyta „jaką?”, odpowiadasz „radiową”. To znaczy, że nie wiesz, o czym piszesz, i możliwe, że w pracy też będziesz mówił od rzeczy. Ludzie to nie roboty – w pracy i po pracy chcą z tobą porozmawiać również na inne tematy. Znajdź więc sobie jakieś hobby albo… nie udawaj, że je masz. Jeśli nie masz hobby, napisz prawdę, że zajmujesz się domem albo nauką, lub też dyplomatycznie pomiń ten fakt w CV. To lepsze niż dać się złapać na tym, że mijasz się z prawdą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>