Jak przejść do następnego etapu, czyli daj im to, czego oczekują

By w rozmowie kwalifikacyjnej odnieść sukces i przejść do kolejnego etapu, musisz przede wszystkim wiedzieć, kim jesteś. Głównie po to, by stwierdzić, czy możesz – i chcesz – drugiej stronie zaoferować to, na czym jej zależy. Ponadto tylko wtedy będziesz w stanie umiejętnie sterować swoim wizerunkiem: podkreślać cechy pożądane, tuszować nieadekwatne do oczekiwań. Łatwiej też wtedy rozpoznasz drugą osobę, gdyż będziesz kojarzył emocje i potrafił je nazwać, a potrafiąc nazwać, rozpoznasz u innych.

Jednocześnie powinieneś poznać dokładnie potrzeby potencjalnego pracodawcy. Dlatego musisz być bardzo dobrze przygotowany – przed rozmową zrób szczegółowy wywiad na temat firmy, a także ludzi, z którymi będziesz rozmawiał. Jeżeli będziesz w stanie zaspokoić potrzeby swoich rozmówców, z pewnością będą zadowoleni z kontaktu z tobą i kto wie, może zaproponują ci angaż.

Dla Ewy pierwsze i najważniejsze pytanie do kandydata – czy jest to rekrutacja na konkretne stanowisko, czy też doradztwo zawodowe – brzmi: „Czego pani/pan oczekuje od nowego miejsca pracy?”.

Najlepszą odpowiedź na to pytanie chyba już znasz. Uprzedzaliśmy wszak, byś na wstępie nie zdradzał swoich oczekiwań, bo być może nie będą korelowały z ofertą pracodawcy. Najlepiej odpowiedz na to pytanie mniej więcej tak: „W tej chwili nie chcę mówić o swoich konkretnych oczekiwaniach. Ogólnie są one dosyć standardowe. Teraz najważniejsze jest, czego państwo oczekują od osoby, którą zatrudnią na to stanowisko”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>