Stereotyp czterdziestopięciolatka plus

Stereotyp to pewne okulary, przez które postrzegani są ludzie, nawet gdy ich osobiście nie znamy. Stereotypem jest przekonanie, że młode mężatki wkrótce zajdą w ciążę i dlatego nie warto ich zatrudniać, inwestować w nie, wdrażać. Stereotypem jest przekonanie, że mężczyźni w wieku 30-35 lat są wyjątkowo efektywni, ponieważ posiadają już wiedzę i umiejętności, a jeszcze chce im się wykazywać i realizować ambitne cele.

Kiedy skończysz 45 lat, w grę wchodzi nowy stereotyp. Przez wielu pracodawców możesz być postrzegany jako osoba z dużą wiedzą i doświadczeniem, solidna, ale niezbyt bystra ani elastyczna i posiadająca masę nawyków z poprzednich miejsc pracy. Stereotypowo jesteś postrzegany jako osoba, której zależy na stabilizacji i dlatego będziesz lojalnym, pracowitym członkiem zespołu. Pracownikiem, który nie będzie wdawał się w firmowe konflikty ani nie będzie dążył do podważania aktualnych układów władzy (a to dla rekrutujących duża zaleta). Ponieważ będzie ci najprawdopodobniej zależało na jak najdłuższym zatrudnieniu, zgodzisz się pracować za niższe stawki. Nie będzie można się po tobie spodziewać kreatywności, zaskakujących rozwiązań ani nadzwyczajnej efektywności, za to będziesz pracował z przewidywalną jakością i wydajnością: nie za mało i nie za dużo – akurat w sam raz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>