To, czy posiadasz trwałą motywację do pracy i zaangażujesz się na oferowanym przez pracodawcę stanowisku, zostanie ocenione po twoich odpowiedziach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawcę najbardziej przekonają wypowiedzi potwierdzające, że od dłuższego czasu interesujesz się daną dziedziną i takie w czasie wolnym pozyskujesz wiedzę i umiejętności w niej niezbędne. I jeżeli przekonasz pracodawcę, że ze swoich zainteresowań i pasji pragniesz uczynić zawód, wygrałeś tę część rozmowy. Takiej postawy pracowniczej pracodawca szuka zawsze:
– 1. Trwała motywacja do pracy, zaangażowanie w pracę, gotowość do poświęceń na rzecz pracy.
– 2. Uczciwość, wiarygodność, przewidywalność.
– 3. Samodzielność.
Oto dwie przykładowe odpowiedzi osób, które nie mają doświadczenia, ale obie startują na stanowisko spedytora w firmie zajmującej się logistyką morską i obie zostały zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Mniej przekonująca odpowiedź:
„Jeszcze nie wiem dokładn ie, na czym polega praca spedytora, ale jestem zaangażowana i szybko się uczę. Zależy mi na dobrej atmosferze w miejscu pracy, stabilizacji i wysokich zarobkach. Bardzo możliwe, że spodoba mi się ta praca”. Bardziej przekonująca odpowiedź:
„jestem bardzo zainteresowana logistyką i spedycją. Moja koleżanka ze studiów pracuje jako spedytor w firmie transportu międzynarodowego – ale drogowego, nie morskiego – i stąd trochę wiem, na czym polega ta praca. To jest bardzo odpowiedzialne i absorbujące zajęcie.
Przed spotkaniem czytałam na ten temat w Internecie, jestem podekscytowana możliwością podjęcia pracy w spedycji morskiej. Zwłaszcza że od dziecka pasjonowały mnie książki o statkach, żegludze i morskich przygodach. Wiem, że na początku nie będzie mi łatwo i będę musiała poświęcać dwadzieścia godzin dziennie, aby poznać branżę, ale zdecydowanie chcę to zrobić!”. Chyba i dla ciebie, Drogi Kandydacie, jest jasne, kogo wybrał pracodawca.
Leave a reply