Na podstawie wymienionych elementów oceny powstaje zarys kompetencji kandydata. Na etapie selekcji nadesłanych CV pracodawca zwraca uwagę na sprawy formalne, tj. wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności uzyskane w poprzednich miejscach pracy. Ale zwykle dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest w stanie ocenić postawę kandydata wobec pracy i życia.
Wykształcenie ma świadczyć o ogólnej inteligencji, wiedzy teoretycznej i umiejętności uczenia się kandydata. Zakłada się, że wykształcenie wyższe jest normą dla ubiegających się o stanowiska specjalistów, menedżerów i handlowców. Nie posiadającemu dyplomu wyższej uczelni kandydatowi będzie trudno przekonać pracodawcę (zwłaszcza tylko za pośrednictwem CV), że można mu powierzyć tak odpowiedzialne stanowisko.
Doświadczenie zawodowe to metoda na wyćwiczenie w sobie pewnych umiejętności. To bardzo ważne, abyś, Drogi Kandydacie, tak je właśnie rozumiał. Gdy stracisz pracę, rzadko kiedy będziesz miał w następnej firmie dokładnie to samo stanowisko, te same zadania, to samo środowisko, te same problemy do rozwiązania, wreszcie tych samych klientów. Raczej będą to podobne stanowisko i zadania, ale w zupełnie innym środowisku, z innymi problemami do rozwiązania i nowymi klientami. Ale umiejętności pozostaną, i to one mogą być twoim największym atutem. Podobnie jak brak innych będzie twoim minusem. Bo każda praca uczy pewnych umiejętności, inne pogłębia, ale jeszcze inne w niej zanikają. Może się okazać, że pracowałeś w takich miejscach i robiłeś takie rzeczy, że straciłeś tak ważne umiejętności, jak: pokonywanie porażek, wyławianie szans oraz zamienianie mrzonek i fantazji w realne działanie.
Leave a reply