Jak się rozwijać w miejscu pracy? – dalszy opis

Jak radzisz sobie z emocjami w obecności osób głupich, zaczepnych? Co z twoją emocjonalnością? W jaki sposób nad nią pracujesz?

Czy ciągle tak samo rozwiązujesz konflikty, tak samo czujesz, ciągle jesteś pokrzywdzony albo wściekły, wykorzystany? Czy ciągle dręczą cię te same emocje? jak rozwijasz swoją zdolność koncentracji? jak rozwijasz własną dyscyplinę? A pracowitość? A ambicję? Czy w ogóle masz jakieś cechy czy umiejętności, o rozwój których się starasz?

Jak rozwijasz swoje poczucie obfitości? A może poczucie braku? W jakiej sytuacji byłeś trzy lata temu, a w jakiej jesteś dzisiaj? jak rozwijasz poczucie własnej odpowiedzialności? Na ile i za co jesteś odpowiedzialny?

Co robisz z czasem? Jakie jest twoje podejście do czasu? Czy ria etacie warto się angażować i pokazać swój potencjał?

Jakie są twoje osobiste korzyści, które możesz uzyskać, gdy pokażesz innym swoje zaangażowanie i potencjał? Podaj przynajmniej dwie.

Podaj dwa powody, dla których nie warto się zaangażować i nie warto ujawniać swojego potencjału. Napisz na kartce, jak rozpoznasz środowisko, w którym można pokazać swój potencjał i zaangażowanie. Jeżeli nie znasz dzisiaj odpowiedzi, porozmawiaj o tym z przyjaciółmi i znajomymi.

Prof. Zdzisław Krasnodębski powiedział kiedyś, że jedynym pomysłem polskiej elity polityczno-gospodarczej na Polskę jest to, by produkować tutaj klamki do mercedesów, ale nie mercedesy. Przyjmując, że profesor ma rację, zastanów się i zapisz na kartce swoje przemyślenia w odpowiedzi na poniższe pytania:

Jaki obrać kierunek kształcenia lub pogłębiania kwalifikacji formalnych? Co się wydarzy w Polsce, gdy polska tania siła robocza przestanie być tania?

Co to oznacza dla ciebie, jeżeli obierzesz sobie za cel zarabianie w Polsce tak, jak w Europie Zachodniej? W jakich organizacjach będziesz mógł urzeczywistnić cele związane z podniesieniem wynagrodzenia, a w jakich organizacjach z pewnością to się nie uda?

Czy jesteś zadowolony ze swojej pozycji zawodowej, biorąc od uwagę najgorszy z możliwych scenariuszy rozwoju gospodarczego Polski?

Czy wiesz, jakimi metodami chcesz osiągnąć swoje cele? Jeżeli potrzebujesz pomocy innych osób, aby osiągnąć swoje cele, najważniejsze jest, by te osoby dostrzegły w waszej współpracy własne korzyści. Drugą stronę rzadko będzie interesował twój los, sytuacja, potrzeby. Inni mają wystarczająco dużo własnych problemów. Pragną rozwiązań i korzyści dla siebie dzięki współpracy z tobą. Twoją strategią będzie więc pokazanie drugiej stronie waszej współpracy w taki sposób, aby podkreślić płynące z niej korzyści.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>