Zjawisko pracy nierejestrowanej jest powszechne – a więc występuje we wszystkich krajach, bez względu na ich poziom rozwoju gospodarczego i społecznego. Na skalę tego zjawiska wpływa wiele bardzo różnorodnych czynników, w efekcie kształtujących zachowania społeczne w sposób bardzo zróżnicowany. Te różnice występują nie tylko pomiędzy poszczególnymi krajami, ale także w obrębie każdego z nich.
Podobna sytuacja występuje także w Polsce. Mamy do czynienia ze zjawiskiem bardzo złożonym i wielokrotnie bardzo niejednorodnym. Można uznać, że w istocie występuje bardzo wiele „szarych stref’, w których decyzje o podjęciu pracy nierejestrowanej lub o zatrudnieniu w ten sposób pracownika są powodowane bardzo różnymi czynnikami. Nawet wpływ czynnika ekonomicznego na te decyzje jest zróżnicowany i zależy od rodzaju i zakresu wykonywanej pracy.
Działania podejmowane przez poszczególne kraje, mające na celu ograniczenie zjawiska pracy nierejestrowanej, są dostosowane do lokalnych uwarunkowań. Część z nich może stanowić inspirację do opracowania szczegółowych rozwiązań, możliwych do wdrożenia w Polsce, inne, nawet jeśli gdzieś były skuteczne, w Polsce mogłyby przynieść odwrotny efekt.
Leave a reply