Wyznacz kierunek swojego rozwoju część 2

Czas, który już nie wróci Zdrowie, uroda, ciało, sprawność Finanse, kapitał, l Miłość, partner, oszczędności, zasoby i rodzina, przyjaciele Sposób wyrażania siebie – zawód, hobby, twórczość

Nie wpisuj w tabelę, że w ciągu roku staniesz się piękny, zdrowy i bogaty. To nierealne i zbyt ogólnikowe cele. Stawiaj przed sobą raczej cele ' Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Wydawnictwo Pallotinum. Paznań-Warszawa 1980 (Łk 11, 9-10). pośrednie, możliwe do wykonania. Na przykład.: „Od dziś zaczynam ćwiczyć, żeby zgubić brzuszek. Zaczynam od trzydziestu «brzuszków» i codziennie dodaję po dziesięć, aż dojdę do stu”. Ale być może w połowie drogi zauważysz, że robienie tylu ćwiczeń dziennie zajmuje ci za dużo czasu. Możesz wtedy zmodyfikować swój cel, nie porzucając go. Na przykład rozłożyć ćwiczenia na cały dzień. A jeśli po jakimś czasie stwierdzisz, że to dla ciebie za łatwe, możesz dorzucić do nich jakieś dodatkowe, choćby pompki.

Zaczynaj zatem od małych celów z krótszym czasem realizacji, a gdy je osiągniesz, ustal kolejne, trudniejsze do zdobycia.

– 1) Czas, który już nie wróci

Tutaj wpisuj daty „od… do..Staraj się raz w tygodniu zastanowić przez chwilę, co zrobiłeś w minionych dniach i nad czym powinieneś popracować w nadchodzącym tygodniu. Ważne tematycznie obszary masz zaznaczone w pozostałych rubrykach tabeli. Wiele rzeczy może wydać ci się oczywistymi, ale uważaj: tak wcale być nie musi! I dopóki nie wyrobisz w sobie nawyków, ciągle będziesz miał nad czym pracować. Później przyjdzie czas na doskonalenie tego, co już osiągnąłeś. Lub z innej perspektywy będziesz stawiał nowe pytania i szukał na nie odpowiedzi. Pamiętaj: czas jest jedynym dobrem, którego nie kupisz za żadne pieniądze. Jeżeli w pewnym momencie przestaniesz wypełniać tabelę, nie kasuj pliku. Wróć do niej za miesiąc, rok, pięć lat. Kiedy uznasz, że przyszedł czas na wewnętrzne skupienie i pracę nad sobą.

– 2) Zdrowie, uroda, ciało, sprawność

Ciało jest twoim narzędziem

Twoje ciało jest twoim narzędziem. Jego sprawność umożliwi ci dalszy rozwój. Dlatego powinieneś o nie dbać. Zdrowy tryb życia to najlepsze, co możesz dla niego zrobić. Sam wiesz najlepiej, w jakiej jesteś kondycji i jakie nawyki powinieneś w sobie wypracować, aby jak najdłużej być sprawnym, zadowolonym i samodzielnym. W tej rubryce umieść swoje cele dotyczące żywienia, uprawiania sportu, wypoczynku i relaksu. Zapisuj tematy, które cię interesują, co zrobiłeś, aby wzbogacić swoją wiedzę, jakie to będzie miało znaczenie dla twojego życia. Jakie masz cele związane z utrzymaniem lub poprawą zdrowia? A może relaksem? Pamiętaj, że być zdrowym, sprawnym i wypoczętym – to być atrakcyjnym. A ludzie atrakcyjni są we współczesnym świecie obdarzani przez otoczenie większym kredytem zaufania. Jest im zwyczajnie łatwiej.

– 3) Finanse, kapitał, oszczędności, zasoby

Nie są same w sobie ani dobre, ani zie. Budzą jednak wiele emocji. W tym miejscu wpisuj swoje przemyślenia, plany, działania związane z pieniędzmi i zarządzaniem nimi. Obojętnie, czy odniosłeś sukces finansowy, czy też nie, pieniądze zawsze niosą ze sobą nowe wyzwania i problemy. Zapisuj je w tej rubryce. Jeżeli szukasz inspiracji do rozwoju finansowego, polecamy książkę T. Harva Ekera Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie. Obserwuj swoje emocje związane z pieniędzmi – twoimi, twoich bliskich, innych ludzi. Dowiesz się o sobie wiele, a to również pomoże ci skuteczniej układać twoje relacje z innymi.

– 4) Miłość, partner, rodzina, przyjaciele

Sposób wyrażania samego siebie

Zastanów się: ile czasu poświęcasz innym ludziom? Czy ty w ogóle kochasz? I czy jesteś kochany? Co możesz zrobić, aby pogłębić relacje z innymi? Naprawdę warto sobie stawiać cele związane ze sferą uczuciową. Dlatego w tej rubryce zapisuj, co zrobiłeś dla miłości – do partnerki, rodziny czy przyjaciół. Zastanawiaj się nad tym w każdym tygodniu. Nie lekceważ swoich uczuć. Podejmuj postanowienia. Jeżeli zaś szukasz miłości, pomyśl, co będzie dla ciebie najważniejsze w związku. Czego chcesz, a czego z całą pewnością nie. Jaki związek będzie cię naprawdę satysfakcjonował. A jeśli nie masz takich pragnień i dobrze czujesz się sam? Zapisz również taką refleksję o sobie. I przemyśl, czy to rozwiązanie tymczasowe, czy tak ma już zostać na zawsze. Określ swój rozwój uczuciowy i to, w jaki sposób zmienia się twoje pojmowanie miłości.

– 5) Sposób wyrażania samego siebie – zawód, hobby, twórczość

Twoja kariera zawodowa to sposób na wyrażanie samego siebie. To oczywiste, że inaczej robią to księgowy i piosenkarz. Twoje predyspozycje, umiejętności, dążenia odzwierciedlają się w wykonywanym przez ciebie zawodzie. Ale również w twoim hobby, aktywności pozazawodowej, stylu życia czy sposobie bycia. Dlatego ważnym jest, abyś odkrył, co cię motywuje i daje ci satysfakcję, a jednocześnie stymulował swój rozwój poprzez stawianie kolejnych celów. A zatem wyznacz sobie cele zawodowe – ale nie orientuj się na stanowiska, bo w różnych firmach mogą się one różnie nazywać, lecz określ zakres obowiązków, które chciałbyś wykonywać.

Następnie zastanów się, jakie umiejętności pozwolą ci się zbliżyć do tego celu i sporządź plan ich pozyskania. Realizując go, możesz mieć pewność, że w pełni świadomie kierujesz swoim rozwojem. Weź też pod uwagę inne możliwości wyrażania siebie – rodzina, praca społeczna, hobby również mogą cieszyć i sprawić, że twoje życie nabierze sensu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>