Wyznacz kierunek swojego rozwoju

W firmie, w której jesteś zatrudniony, twój rozwój sprowadza się do pozyskiwania przez ciebie umiejętności przydatnych pracodawcy. W życiu pozazawodowym rozwój rozumiany jest jako coraz pełniejsze rozumienie siebie i innych oraz umiejętność czynienia dobra. Byś mógł zaplanować, a potem śledzić własny rozwój, proponujemy sporządzenie tabeli osobistego rozwoju. Możesz ją zrobić na komputerze w Excelu. Gdy ją wypełnisz, łatwiej ci będzie zapanować nad wszystkimi aspektami twojego rozwoju i zaplanować karierę. Będziesz miał kontrolę nad tym, co się z tobą dzieje, a jednocześnie bez trudu uporządkujesz rzeczy naprawdę dla ciebie ważne.

Być może nie od razu będziesz wiedział, jakie są twoje cele. Chodzi o to, abyś ich szukał w krótszej i dłuższej perspektywie, stawiał pytania otwarte i był czujny. To naturalne, że cele będą się zmieniały im więcej będziesz rozumiał, im bardziej będziesz wzrastał. Wyznacz sobie kierunek i pilnie obserwuj otoczenie. Odpowiedzi mogą przyjść z różnych kierunków. Nie przegap ich, kiedy się pojawią. Usłysz je, intuicyjnie rozpoznaj, że to właśnie odpowiedź, której szukałeś. Pamiętaj, w Biblii jest napisane: „Proście, a będzie wam dane szukajcie, a znajdziecie kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje kto szuka, znajduje, a kołaczącemu otworzą’”. Gdy będziesz szukał dla siebie takiej ścieżki zawodowej, która da ci maksymalną satysfakcję – odnajdziesz!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>