Zastanów się, co tak naprawdę chcesz robić część 2

Dzisiaj ty stoisz przed wyzwaniem – znaleźć pracę, znaleźć kierunek rozwoju, przemyśleć swoje umiejętności. Czy czegoś nie wiem, że znalazłem się w tym miejscu? Czy czegoś nie umiem? Wytycz własną drogę kariery i znajdź jej sens. Jeśli nie podejmiesz tego wyzwania, zrobią to za ciebie inni, narzucając ci swoją wolę. Tysiące firm prześciga się w reklamie, by przyciągnąć twoją uwagę. Mówią ci, co jest trendy, gdzie warto bywać, jak wydawać pieniądze, gdzie się uczyć. Jeżeli nie będziesz miał wizji samego siebie, stworzy ją dla ciebie jakiś koncern. I to z pewnością bardzo skutecznie – specjaliści od marketingu dysponują potężnymi budżetami, prowadzą badania, znają psychologię tłumu. A ty się poddasz, bo nie wypracowałeś własnej wizji rozwoju. Czy naprawdę chcesz, aby ktoś inny wytyczył twoją drogę? Mamy nadzieję, że nie. 1 sam odnajdziesz własną.

No dobrze, ale jak znaleźć dla siebie właściwy zawód? Ewa ma na to odpowiedź. Gdybyś przyszedł do niej po radę, jaki wybrać zawód, usłyszałbyś z pewnością: „Każdy zawód jest dobry, byle wykonywany z pasją”. A zaraz potem padioby pytanie: „Co ci daje satysfakcję?” Spróbuj sobie teraz na nie odpowiedzieć.

Zapisz na kartce to, co ci przychodzi do głowy jako odpowiedź na następujące pytania:

– 1. Kiedy w swoim życiu czułeś wiatr w żaglach? Kiedy miałeś poczucie dumy i spełnienia, odczuwałeś satysfakcję?

– 2. Czy takie uczucie powtarza się? W jakich sytuacjach? W wyniku jakich działań?

– 3. Czy istnieją zawody albo prace, w których szczególnie często mógłbyś doświadczać satysfakcji? Jakie są to zawody? Jakie prace?

– 4. Zastanów się, jak przygotować się do wykonywania takich prac jak takie prace pozyskać?

– 5. Jak zorganizować wykonywanie takich prac, aby przynosiły tobie i twojej rodzinie dochód?

– 6. Czy już dziś możesz zrobić pierwszy krok, aby wykonywać zajęcie, jakie lubisz, i dzięki takiej pracy w przyszłości zarabiać pieniądze?

Istnieje sporo dobrych poradników na temat przełamywania własnego marazmu i złych nawyków. Kilka naszych propozycji znajdziesz na końcu tej książki. Najważniejsze to zacząć działać. Rób obojętnie co, ale działaj! Działanie oznacza, że przechodzisz ze sfery lęku do sfery walki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>